Menu Zavrieť

Päťdesiatka ako základ (50mm pevný objektív)

  • Ako sa dá využiť 50mm objektív?
  • Na čo všetko je vhodný?
  • Prečo by si sa mal naučiť fotiť práve na 50mm?

Na tieto všetky otázky odpoviem v tomto článku a videu. Pevná päťdesiatka sa dá využiť na celú radu fotografického odvetvia. Je len na fotografovi ako sa s ním nauči pracovať. Tento objektív odporúčam začiatočníkom, pretože sa naučí vnímať prostredie, kompozíciu a objekty na fotkách. Ohnisková vzdialenosť 50mm odpovedá približne tomu čo vidí ľudské oko.

Portrét

Pevná päťdesiatka je proste portrétový kráľ. Ak má byť výsledkom záberu klasický portrét, tento objektív je na to viac než vhodný.

Architektúra

Architektúra sa musí fotiť len na široké ohnisko? To určite nie. Aj 50mm sa dá pekne využiť na fotenie architektúry. Je ale potreba podotknúť, že je potreba mať dostatočný priestor na to si odstúpiť. Toto môže byť problematické vo veľkých mestách, kde sú budovy postavené tesne pri sebe a nám sa nezmestí celá budova do záberu.

V prípade, že nemáme dosť miesta na odstúpenie, môžeme fotiť architektonické detaily. V tomto konkrétnom prípade vstupnú bránu na nádvorie zámku. Budovy sú navrhované architektmi, ktorí strávia hodiny zamýšľaním ako bude vyzerať budova, ako bude dopadať slnečný svit a aké tiene to bude vrhať. My fotografy máme teda jedinú úlohu a to nájsť tieto miesta, využiť to a zachytiť krásy, ktoré architekt vo svojom návrhu prvotne zamýšľal.

Produktová fotka

Pri fotení produktov môžeme využiť nízku hĺbku ostrosti a spolu s výberom vhodného prostredia a osvetlenia môžu vzniknúť pekné produktové fotky. No pri fotení produktov s týmto objektívom narazíme na určité obmedzenia a to napríklad v minimálnej zaostrovacej vzdialenosti daného objektívu. Preto je vhodné namiesto klasickej 50mm použiť makro objektívy.

Krajinka

Fotenie krajiniek s 50mm objektívom je hlavne o kompozícii. Keďže so širokouhlým objektívom dostávame viac dynamickejšie fotky, musíme to nejako vyvážiť. Jedným z možných riešení je napríklad pridanie popredia do kompozície fotky.

Súvisiace príspevky